Еразъм+“ — програмата на ЕС в областта на образованието, обучението, младежта и спорта — подкрепи близо 26 000 проекта през 2022 г. в полза на над 73 000 организации. Чрез програмата са предоставени възможности за образователна мобилност на над 1,2 милиона студенти, учащи се, преподаватели, учители, обучители, младежки работници и млади хора.
Това са основните резултати от годишния доклад за „Еразъм+“ за 2022 г., представен днес от Комисията на шестата европейска среща на върха по въпросите на образованието. В доклада се показва, че през 2022 г. програмата е постигнала своите годишни цели с висока степен на усвояване и ефективно използване на средствата.
Докладът показва, че програмата продължава да расте. С бюджет от около 26,2 милиарда евро за периода 2021—2027 г., което е почти двойно повече от наличното финансиране за периода 2014—2020 г., програма „Еразъм+“ поставя силен акцент върху социалното приобщаване, екологичния и цифровия преход и насърчаването на участието в демократичния живот.
В доклада за 2022 г. се предоставя информация за въздействието на „Еразъм+“ върху живота на милиони хора, които участват в различни дейности за мобилност в Европа и извън нея. Мобилността на учащите се, на преподавателите и на младите хора е водещата дейност на „Еразъм+“. Тя има положително въздействие върху тяхното образователно, социално, личностно и професионално развитие и засилва чувството за европейска идентичност. Също така степента на мобилност се върна на равнището отпреди пандемията.
С общ бюджет от над 4 милиарда евро, което е с 38 % повече от 2021 г., програмата „Еразъм+“ стана още по-достъпна за малките организации и по-приобщаваща по отношение на хората с по-малко възможности. Благодарение на акцента си върху приобщаването и многообразието, през 2022 г. програмата „Еразъм+“ помогна на 134 000 души с ограничени възможности да се възползват от дейност за мобилност. Това включва хора с увреждания, мигранти и граждани на ЕС, които живеят в отдалечени райони или са изправени пред социално-икономически трудности.
Програмата е също така по-екологична и по-цифровизирана. През 2022 г. чрез 1300 проекта за сътрудничество с общ бюджет от 592 милиона евро бяха подкрепени екологичните цели и действията за борба с изменението на климата, което доказва трайния ангажимент на програмата към екологичния преход. Програмата също така продължи да подкрепя цифровата трансформация на системите за образование и обучение в съответствие с плана за действие в областта на цифровото образование: през 2022 г. над 1650 проекта за сътрудничество с общ бюджет от 744 милиона евро бяха насочени към цифровия преход.
Програма „Еразъм+“ също така играе ключова роля за укрепването на европейската идентичност и ценности и за приноса към един по-демократичен Съюз. С помощта на около 340 милиона евро от бюджета за 2022 г. бяха финансирани 1200 проекта за сътрудничество в подкрепа на демократичното участие.
От създаването на програмата през 1987 г. до края на 2022 г. „Еразъм+“ е предоставила възможности на около 14 милиона души да учат, да се обучават, да работят и да извършват доброволческа дейност в чужбина. Благодарение на силната подкрепа от страна на институциите на ЕС и на държавите членки, през следващите години програма „Еразъм+“ ще продължи да предоставя все повече възможности за учене и участие в транснационални проекти.
Понастоящем Комисията подготвя цялостна оценка на програмата „Еразъм+“ и ще представи своя доклад за оценка на другите институции на ЕС до края на 2024 г. Резултатите и препоръките от оценката ще бъдат включени както в изпълнението на настоящата програма, така и в подготовката на следващата след 2027 г.
Източник: Европейска комисия