Последни новини

1. Изявление на Европейската комисия по повод пълното присъединяване на България и Румъния към Шенген
2. Проект за комфортен отдих бе отличен с четвърто място
3. Трета награда от BASE Смолян 2024
4. Втора награда в Бизнес академия BASE
5. "Cмoлян 360" щe пpeoбpaзи гpaд Смолян
6. Завърши бизнес академия BASE в Смолян
7. Прочуване на „Евробарометър“ за еврото

Всички новини

68 деца на възраст от 4 до 13 участваха в шестата лятна школа „Ваканция в музея“

68 деца на възраст от 4 до 13 участваха в шестата лятна школа „Ваканция в музея“

Създадена на: 18 07 2018

От 2014 г. до момента в рамките на две седмици през месец юли "Европа Директно" Смолян в сътрудничество с Регионален исторически музей „Стою Шишков” гр. Смолян осъществява лятна школа „Ваканция в музея”.

Започната като мини проект по покана на информационния център и осъществена в партньорство с музейните работници, целта на инициативата е утвърждаване значението на българските културни ценности – част от европейската съкровищница.

Школата цели осмисляне на свободното време на деца от 7 до 13 годишна възраст, чрез усвояване на нови знания и умения под формата на забавления в различни образователни модули. Като част от получените нови знания, децата научават много за европейските ценности, историята на ЕС и символи, поднесени чрез игри и мотиви от книжката „Приказка за Европа“ (издание на EDIC Смолян). От 2014 г. до момента в лятната школа са били обучени 104 деца.

Школата се превърна в желана, чакана и интересна лятна инициатива и провеждането й отново през 2018 г. – обявена за Европейска година на културното наследство, напълно отговори на годишните комуникационни приоритети на Европейската комисия и "Европа Директно" Смолян.

Всеки ден от седмицата бе посветен на различна тема: „Поминъци и занаяти“, „Траките в Родопите“, „Магията на народните празници“, „Експонатите говорят..., „Да опознаем Европейския съюз“. Редуваха се занимания с почивка, в която децата научиха с какви игри са се забавлявали бабите и дядовците им, когато са били на тяхната възраст. Придобиха знания за постоянните експозиции на музея и поставиха началото на умения за везане и плъстене. В два от дните на школата акцентът бе поставен върху усвояване на основния знания за ЕС и повишаване чувството за приемственост в българската култура като водещ на занятията бе екипът на "Европа Директно"Смолян.

През двете седмици на школата децата общуваха помежду си като добри приятели, създадоха и нови запознанства, защото освен от Смолян, в школата се включиха деца от Пловдив, София, Перник, Сащ и Германия.

Общо 68 деца се включиха в инициативата на двете смолянски организации.

Снимки: тук

Източник:"Европа Директно" Смолян

© 2008-2009 Нови Хоризонти, Europe Direct. Всички права запазени.
Europe Direct - Смолян Europe Direct