Последни новини

1. НОВИТЕ НАШЕНЦИ - Соня Йосифов
2. ЕВРОПА ДИРЕКТНО Смолян обявява конкурс за кратък разказ
3. България и Румъния се присъединяват към Шенген
4. Информационно-обучително събитие за читалищата в област Смолян
5. ЕК одобри 86,9 мил. евро в подкрепа на земеделските стопани
6. Йорданка Чобанова е новия ръководител на Представителството на ЕК в България
7. НОВИТЕ НАШЕНЦИ – д-р Надер Ябруди

Всички новини

Изследователи, подкрепяни от ЕС, в екипа, който откри „божествената частица“ Хигс бозон

Изследователи, подкрепяни от ЕС, в екипа, който откри „божествената частица“ Хигс бозон

Създадена на: 14 07 2012

Европейската комисия потвърди, че 30 учени, подкрепяни от Европейския съюз по програмата „Мария Склодовска-Кюри“ за обучение и мобилност на изследователи, са участвали в откриването на Хигс бозон или т.нар. „божествена частица“. Субатомната частица, за която експертите са убедени, че е основата на цялата материя във Вселената, беше открита в CERN — Европейската организация за ядрени изследвания, в Женева, Швейцария. Откритието бе приветствано като едно от най-значимите в историята на науката. 30-те учени са участници в две инициативи, подпомагани от ЕС чрез финансиране в размер на 6,5 милиона евро.

„Ние сме изключително горди, че в екипа, направил откритието, са 30 от нашите изследователи. Вероятно всеки учен е мечтал да бъде част от такова постижение. Надявам се, че то ще ги насърчи да продължават все по-напред в стремежа си да покоряват нови научни върхове и че работата им ще вдъхновява младежите, които ще бъдат нашето следващо поколение учени“, заяви Андрула Василиу, европейски комисар, отговарящ за програмата „Мария Склодовска-Кюри“ (MSCA).

30-те учени работиха по проектите „ACEOLE“ и „TALENT“, които значително допринесоха за този пробив. С проекта „ACEOLE“ се спомогна за разработването на системите за четене на данни, използвани в тунела за ускоряване на частици на Големия адронен ускорител в CERN, където бе открита частицата. Благодарение на проекта „TALENT“, с който се предостави оперативна подкрепа за експеримента, се разработват измервателни средства за по-добро разбиране на точното естество на новата частица.

Изследователите използват 27-километровия Голям адронен ускорител, за да сблъскват частици, наречени протони, една в друга със скорост, близка до скоростта на светлината. След това сред миниатюрните остатъци се търсят следи от частици, които съществуват само за част от секунда преди да се разпаднат. В продължение на 45 години тези неуловими частици са били обект на изследване, чието начало е поставено от проф. Питър Хигс, изтъкнат физик от Обединеното кралство, за да се даде обяснение на въпроса как „материята“ — от звездите и планетите до всеки човек и всяко живо същество в света — се държи заедно или придобива „маса“.

Финансираните от ЕС 30 научни работници, участващи в откритието, бяха подкрепени по две специфични схеми на ЕС за предоставяне на безвъзмездни средства в рамките на дейностите по програма „Мария Склодовска-Кюри“: „Мрежи за първоначално обучение“, чрез които се подкрепят водещи публични и частни изследователски организации при предоставянето на обучение за осъществяване на висококачествени научни изследвания и за придобиване на умения за изследователи на най-ранните етапи от тяхната кариера, и програмата „COFUND“, с която се подкрепят регионални, национални и международни стипендиантски програми. ЕС предоставя повече от 4,5 милиарда евро в рамките на програмата „Мария Склодовска-Кюри“ за периода от 2007 г. до 2013 г.

Контекст

От създаването на програмата „Мария Склодовска-Кюри“ (MSCA, известна преди това като програма „Мария Кюри“) през 1996 г. досега са подпомогнати 60 000 изследователи от близо 130 различни националности. Повече от половината от научните изследвания, подкрепяни по програмата, са посветени на обществени предизвикателства, като например борбата с раковите заболявания, с изменението на климата и недостига на енергия. 38 % от финансираните изследователи са жени, а повече от половината от всички предприятия, участващи в проектите, са МСП.

В рамките на дейностите по програмата се инвестира в обучението и професионалното развитие на изследователите на всички етапи след започването на следдипломното им обучение, като се предлага висококачествено обучение по докторски програми с цел поощряване на конкурентни на международно равнище изследователски кариери в Европа. С MSCA се насърчава мобилността на изследователите между отделните сектори, дисциплини и страни и по този начин се допринася също така за постигане на целите на инициативата на ЕС „Младежта в движение“ и стратегията „Европа 2020“ за заетост и растеж.

Съгласно предложението на Европейската комисия за „Хоризонт 2020“ — новата програма за научни изследвания на ЕС за 2014—2020 г., по програмата „Мария Склодовска-Кюри“ ще бъде предоставено финансиране в размер на 5,75 милиарда евро за обучението на 50 000 нови изследователи.

Програмата се управлява от Изпълнителната агенция за научни изследвания (REA), която е агенция, финансирана от ЕС и прикрепена към Европейската комисия от 2009 г.

За повече информация:

Уебсайт на програмата „Мария Склодовска-Кюри“

Уебсайт на комисар Андрула Василиу

Следвайте Андрула Василиу в Twitter @ VassiliouEU

За контакти:

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58)

Dina Avraam (+32 2 295 96 67)

Източник на информация:Рапид

© 2008-2009 Нови Хоризонти, Europe Direct. Всички права запазени.
Europe Direct - Смолян Europe Direct